Spracovanie cookies

Náš e-shop a partneri potrebujú Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby Vám mohli zobrazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov.

Odmietnuť všetko môžete tu.

   

 

          Čo je Modalert

Modalert

 

              Čo je Modvigil

čo je Modvigil

 

               Čo je Waklert

Waklert účinok

 

              Čo je Artvigil

čo je Artvigil

 

 

        Modvigil a štúdium

 

 

   Zmena osobnosti modafinilu

 

 

 

          Spánok a Modafinil

 

 

 

  10 najlepších notropík r. 2022

 

Najlepšie notropiká

 

 

            Modafinil a Viagra 

 

 

 

  Sun Pharma vs. Hab Pharma

 

 

      Sprievodca Modafinilom

 

 

 

             Modafinil v športe

 

 

 

     20 naj spôsobov ako úžívať

                   Modafinil

 

 

 

 Predávkovanie modafinilom je

 

                 to možné?


Modafinil je jedným z najpopulárnejších liekov, ktoré používajú ľudia na celom svete na liečbu rôznych stupňov SWSD. Hoci je účinný a má relatívne menšie riziko nežiaducich účinkov, pred začatím liečby s ním stojí za to sa o ňom dozvedieť niekoľko vecí.

 

                                 Čo sú pilulky Modafinil?

Modafinil patrí do triedy liekov bežne nazývaných lieky podporujúce bdelosť. Bol vyvinutý vo Francúzsku a bol použitý ako experimentálna liečba narkolepsie v roku 1986. V roku 1998 ho americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil pod značkou Provigil na použitie pri zvrátení symptómov narkolepsie a obštrukčnej spánkovej apnoe ( OSA) [1] .

Ale pilulky modafinilu robia viac ako len liečbu porúch spánku – majú silné kognitívne zlepšenie. To je dôvod, prečo mnohí zdraví jedinci nepoužívajú označenie, aby získali konkurenčnú výhodu v škole alebo v práci. Predpokladá sa, že ako liek na zlepšenie kognitívnych funkcií:

  • zvýšiť bdelosť;
  • zvýšiť pamäť;
  • zlepšiť rýchlosť mentálneho spracovania;
  • zlepšiť náladu;
  • zvýšiť zameranie .

Hoci orgány pre reguláciu liekov odrádzajú od používania lieku na liečbu mimo schválenia, veľa ľudí ho naďalej užíva kvôli vyššie uvedeným výhodám.

V tomto bode stojí za zmienku, že hoci je modafinil bezpečný a má vysokú úspešnosť, jeho nesprávne používanie môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, bolesť hlavy, žalúdočná nevoľnosť a nespavosť. Tabletky môžu užívať len osoby staršie ako 17 rokov.

 

             Čo je porucha spánku pri práci na zmeny (SWSD)?

Porucha spánku pri práci na zmeny (SWSD) je porucha spánku, ktorá často postihuje jednotlivcov, ktorí pracujú na nepárne zmeny, tj zmeny mimo typického času od 9:00 do 17:00. Pre ľudí, ktorí to zažívajú, je zvyčajne ťažké zaspať, zostať spať alebo spať, keď to chcú. Tento stav je taký bežný, že ním potenciálne trpí asi 1 % populácie Spojených štátov. To znamená približne 3,75 milióna Američanov [2] .

 

Príčiny

Jednoducho povedané, SWSD je spôsobená nesprávnym usporiadaním cirkadiánneho rytmu alebo biologických hodín. Počas dňa svetlo vstupujúce do očí spôsobuje, že mozog produkuje kortizol – hormón, ktorý navodzuje pocit bdelosti a bdelosti. Keď slnko zapadá k večeru, znížená intenzita svetla alebo tma podnieti mozog k produkcii ďalšej chemickej látky nazývanej melatonín, ktorá vyvoláva pocit ospalosti [3] .

Ľudia, ktorí pracujú na nepárne zmeny, zostávajú vystavení jasnému svetlu v čase, keď ich biologické hodiny normálne prinútia spať. Takáto nepretržitá expozícia nakoniec ovplyvňuje cyklus spánku a bdenia a v konečnom dôsledku spôsobuje SWSD.

 

Symptómy

Bežnými príznakmi poruchy spánku pri práci na zmeny sú nadmerná ospalosť počas dňa a ťažkosti so spánkom alebo so zaspávaním. Medzi ďalšie patria:

  • nedostatok energie;
  • náladovosť;
  • pocit vyčerpania aj po spánku;
  • ťažkosti s koncentráciou;
  • problémy so vzťahmi.

Pri spozorovaní týchto príznakov sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc, pretože porucha môže zvýšiť riziko vystavenia sa pracovným úrazom alebo počas šoférovania [4] .

 

Diagnóza

Diagnóza poruchy spánku pri práci na zmeny zvyčajne začína tým, že váš lekár položí sériu otázok o vašej pracovnej zmene a spánkových vzorcoch. Môžu od vás vyžadovať, aby ste poskytli informácie o kvalite vášho spánku počas najmenej 7 dní, o vašej drogovej anamnéze a akýchkoľvek liekoch, ktoré v súčasnosti užívate.

Lekár sa tiež môže rozhodnúť vykonať štúdiu spánku, aby potvrdil, či skutočne trpíte SWSD, pretože jej príznaky sú podobné tým, ktoré spôsobuje narkolepsia a obštrukčné spánkové apnoe. Štúdia spánku môže vyžadovať, aby ste cez noc spali na klinike. Počas tejto doby bude vaša srdcová frekvencia, dýchanie, poruchy spánku a celková kvalita spánku monitorované prostredníctvom monitorov, ktoré môžu byť umiestnené na vašej tvári, hrudníku alebo prstoch.

Ak lekár zistí, že trpíte SWSD, môže pre vás preskúmať najlepšiu možnosť liečby [4] .

 

Liečba

Liečba poruchy spánku pri práci na zmeny môže siahať od vykonania určitých zmien vo vašej rutine po práci a vytvorenia prostredia umožňujúceho kvalitný spánok až po užívanie drog.

Pre začiatok sa snažte každý deň cestou domov z pracovnej zmeny minimalizovať vystavenie svetlu, aby ste sa pripravili na spánok. Povzbudzujte svojich rodinných príslušníkov, aby minimalizovali hluk a vynechávali úlohy, ako je vysávanie, ktoré spôsobuje hluk v čase, keď máte ísť spať. Nezabudnite udržiavať v miestnosti tmu, aby ste podporili produkciu melatonínu.

Na liečbu drogami má Food and Drug Administration dva lieky na predpis – modafinil a armodafinil schválené na liečbu tohto stavu [5] . Pretože sa lieky používajú aj na liečbu iných stavov, mali by sa užívať presne tak, ako je predpísané, aby sa dosiahol najlepší výsledok. Vo väčšine prípadov sa majú užiť asi hodinu pred prácou.

Niektorým ľuďom sa darí prispôsobiť sa nočným zmenám a dobre sa vyspať počas dňa, no je to náročné a často to môže zabrať. Nezabudnite liečiť SWSD hneď, ako je diagnostikovaný, pretože môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

 

                    Modafinil pre SWSD: Tipy na efektívne použitie

Modafinil je vysoko účinná liečba SWSD; to, ako sa bude podávať, však určí, či bude alebo nebude účinné. Musí sa brať správne, aby ste z toho dostali to najlepšie.

Hľadáte modafinil na prácu na zmeny? Tu je niekoľko tipov na jeho efektívne využitie:

 

Správna dávka

Ideálna dávka modafinilu je medzi 100 mg a 200 mg denne. Nemalo by sa užívať viac, pretože to môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov . Odporúča sa začať s 100 mg tabuľkou, ak s týmto liekom začínate, a prejsť na 200 mg kartu len vtedy, ak to považujete za neúčinné.

Tablety modafinilu nedrvte, nerozdeľujte ani nerozpúšťajte vo vode, pretože by ste mohli omylom zmeniť dávkovanie. Nechajte svojho lekára, aby vám pomohol určiť pre vás najlepšie dávkovanie.

 

Správne načasovanie

Modafinil je bezpochyby účinný, ale čas podávania môže znamenať skutočný rozdiel. V prípade SWSD si to vezmite 1 hodinu pred začiatkom vašej pracovnej zmeny. Všimnite si, že podanie tabletky oveľa neskôr by mohlo zvýšiť úroveň obtiažnosti spánku, keď to plánujete. Vždy užívajte tento liek včas!

 

Pi veľa vody

Bolesť hlavy je jedným z častých vedľajších účinkov modafinilu a trpí ňou mnoho užívateľov. Mnoho ľudí však nevie, že jednoduché pitie dostatočného množstva vody počas dňa môže pomôcť predchádzať bolestiam hlavy. Keď užívate tento liek, vždy pite vodu, veľa.

 

Vyhnite sa interakciám

Niektorí jedinci radi kombinujú modafinil s kávou alebo inými inteligentnými drogami, aby dosiahli rýchlejšie výsledky alebo zvýšili kognitívne účinky. Aj keď takéto zmesi niekedy fungujú, zvyšujú riziko interakcie. Interakcie môžu spôsobiť neúčinnosť modafinilu alebo jedného alebo viacerých liekov, s ktorými sa kombinuje; môže tiež zvýšiť riziko vedľajších účinkov.

Nekombinujte túto inteligentnú drogu s inými liekmi alebo látkami zlepšujúcimi kognitívne funkcie, pokiaľ nedostanete zelenú od svojho lekára alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti [6] .

 

              Možné riziká užívania Modafinilu na vyliečenie SWSD

Modafinil je účinný liek na liečbu SWSD. Hoci vedci z Oxfordskej a Harvardskej univerzity ju nazvali „prvou bezpečnou „inteligentnou drogou“ na svete, s jej užívaním sú spojené určité riziká. Toto sú mierne alebo závažnejšie vedľajšie účinky, ktoré môžu vyplynúť z jeho používania.

Medzi bežné negatívne účinky patrí bolesť hlavy, nespavosť, nevoľnosť, ospalosť, závraty a hnačka. Väčšinou sa vyskytujú, keď niektorí jedinci užijú modafinil prvýkrát. Dobrou správou je, že sú zvyčajne mierne a majú tendenciu zmiznúť bez lekárskej starostlivosti, keď sa telo na to prispôsobí [7] . Všimnite si, že okrem prvého užívania, ďalšou vecou, ​​ktorá môže viesť k týmto druhom nežiaducich účinkov, je dlhodobé užívanie. Preto je dôležité dávať si pozor na príznaky a čo najskôr informovať svojho lekára.

Závažnejšie vedľajšie účinky môžu tiež vyplynúť z užívania modafinilu. Sú však spojené s nesprávnym používaním. Niektoré z nich zahŕňajú zimnicu, rýchly tlkot srdca, sucho v ústach, bolesť na hrudníku a zvracanie. Tieto negatívne následky môžu byť vážne; urobte dobre, ak ihneď po zistení vyhľadajte lekársku pomoc.

 

           Takže Modafinil lieči poruchu spánku pri práci na zmeny?

Áno, modafinil robí dobrú prácu pri liečbe poruchy spánku pri práci na zmeny; a vs. Adderall , je to oveľa lepšia možnosť, pretože predstavuje oveľa menšie riziko vedľajších účinkov. Hoci niekedy nemusí obnoviť ospalosť na normálnu dennú úroveň, zlepšuje symptómy a pomáha zvyšovať výkon počas dňa [8] . Upozorňujeme, že ide o liek na predpis, a preto by sa mal užívať presne tak, ako vám predpísal lekár.