Spracovanie cookies

Náš e-shop a partneri potrebujú Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby Vám mohli zobrazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov.

Odmietnuť všetko môžete tu.

   

 

          Čo je Modalert

Modalert

 

              Čo je Modvigil

čo je Modvigil

 

               Čo je Waklert

Waklert účinok

 

              Čo je Artvigil

čo je Artvigil

 

 

        Modvigil a štúdium

 

 

   Zmena osobnosti modafinilu

 

 

 

          Spánok a Modafinil

 

 

 

  10 najlepších notropík r. 2022

 

Najlepšie notropiká

 

 

            Modafinil a Viagra 

 

 

 

  Sun Pharma vs. Hab Pharma

 

 

      Sprievodca Modafinilom

 

 

 

             Modafinil v športe

 

 

 

     20 naj spôsobov ako úžívať

                   Modafinil

 

 

 

 Predávkovanie modafinilom je

 

                 to možné?


Už niekoľko rokov je medzi podnikateľmi, inžiniermi, vedúcimi kancelárií a študentmi známe, že modafinil je liekom na podporu kognície a v konečnom dôsledku na zvýšenie produktivity. Ale nie sú to len oni sami. Niekoľko športovcov, ako Kelli White a Chris Phillips, poznalo tento liek pre jeho schopnosť zvýšiť bdelosť a výkonnosť. Nanešťastie však už nemôžu využívať obrovské výsledky, ktoré im modafinil poskytuje, pretože bol zakázaný Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) v roku 2004.

Hoci FDA je proti off-label používaniu modafinilu ako kognitívneho zosilňovača kvôli obmedzeným výskumným dokumentom, ktoré dokazujú jeho účinnosť, tisíce ľudí na celom svete ho naďalej používajú na uvedený účel. Je to spôsobené tým, že z nej dosahujú skvelé výsledky. Keď už hovoríme o jeho účinnosti, mnohí používatelia hlásili, že po užití lieku zažili vyššie uvedené výhody a zaznamenali zvýšenú produktivitu.

 

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Modafinil je bezpečný a niekoľko výskumných prác toto tvrdenie podporuje. V jednej zo štúdií vykonaných na preskúmanie skúseností užívateľov modafinilu a možnosti vzniku závislosti sa droga považovala za celkovo bezpečnú. Účastníci pociťovali viac prínosov ako rizík, dokonca aj keď ho užívali 3-krát týždenne alebo viac [2] .

Bez ohľadu na výhody je však dôležité vedieť, že liek nie je úplne bez vedľajších účinkov. Zistilo sa, že niektorí jedinci, ktorí užívajú liek prvýkrát, pociťujú mierne nežiaduce účinky, ako je bolesť hlavy, nevoľnosť a žalúdočná nevoľnosť, ktoré zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Upozorňujeme, že existuje možnosť, že užívatelia pociťujú závažnejšie vedľajšie účinky, ako sú halucinácie, zvonenie v jednom alebo oboch ušiach, úzkosť a pod., ale väčšinou sú spôsobené nesprávnym užívaním drogy.

Ako už bolo uvedené, modafinil je mimoriadne bezpečný na použitie a má nízky potenciál pre závislosť. Z tohto dôvodu ju výskumníci z Harvardu a Oxfordu nazvali „prvou bezpečnou „inteligentnou drogou“ na svete [3] .

 

          Ako „môžu“ tablety Modafinilu prospieť športovcom?

Keď sa povie, že modafinil je prospešný pre jednotlivcov zo všetkých oblastí života, bokom nezostávajú ani športovci. Tu je 5 spôsobov, ako im liek prospieva.

 

Zvýšená hladina energie

Hoci v súčasnosti neexistuje dostatočná výskumná práca, ktorá by preukázala, že modafinil zvyšuje energiu, mnoho ľudí, ktorí ho užívajú, uviedlo, že po jeho užití došlo k zvýšeniu energetickej hladiny [4] . To môže byť veľmi prospešné pre športovcov, pretože viac energie poskytuje príležitosť trénovať dlhšie hodiny. To by sa mohlo premietnuť do celkového zlepšenia atletického výkonu, ak by bolo správne nasmerované.

 

Znížené reakčné časy

Rýchla reakcia je životne dôležitá pre športový výkon; je to často špeciálny faktor, ktorý má víťaz napríklad v stolnom tenise nad svojim súperom. Vyznačuje sa schopnosťou jednotlivca rýchlo sa prispôsobiť a primerane reagovať na náhle sa meniace situácie. Podľa štúdie uskutočnenej na potkanoch, modafinil vykazuje potenciál pre skrátenie reakčného času [5] .

 

Laserovo ostré zaostrenie

Zameranie je ďalším základným faktorom alebo komponentom potrebným na úspech v športe. Umožňuje interpretom sústrediť sa, sústrediť sa na úlohy a robiť to, čo je potrebné urobiť tak dlho, ako to bude potrebné na dosiahnutie stanovených cieľov. Početné štúdie poukázali na schopnosť modafinilu udržať pozornosť u jedincov s nedostatkom spánku.

 

Oneskorená duševná únava

Viaceré štúdie preukázali schopnosť modafinilu oddialiť duševné vyčerpanie. V jednej z takýchto štúdií zahŕňajúcich pacientov so sklerózou multiplex sa liek ukázal ako účinný pri znižovaní duševnej únavy [6] . Schopnosť modafinilu oddialiť duševnú únavu vyplývajúcu z intenzívnych a konzistentných športových aktivít môže v konečnom dôsledku zvýšiť výkon športovca.

 

Zvýšená motivácia

Motivácia priamo ovplyvňuje úroveň úspechu, ktorý športovec dosiahne v športe a modafinil je na to skvelý. Reguláciou hladín určitých neurotransmiterov v mozgu, ako je dopamín a serotonín, liek podporuje bdelosť a zvyšuje bdelosť, čo núti športovcov zlepšovať svoj výkon.

Len v prípade, že by vás zaujímalo, modafinil nezlepšuje postavu ani nerastie svalovú hmotu ako testosterón alebo steroidy, ale môže poskytnúť sústredenie, energiu a motiváciu, ktoré môžu pomôcť každému športovcovi dosiahnuť to a zlepšiť výkon.

 

                      Slávni športovci užívajúci Modafinil

Predtým sme spomenuli dvoch slávnych športovcov, ktorí užívali modafinil, ale je ich viac. V skutočnosti existuje viac ako sto športovcov na celom svete, ktorí to využili na získanie konkurenčnej výhody na atletických podujatiach. Žiaľ, mnohí z nich boli za to penalizovaní. V nasledujúcich častiach sa o tom dostaneme podrobnejšie, ale predtým tu je niekoľko veľmi známych športovcov, ktorí používali modafinil.

#1. Barry Bonds

Barry Bonds bol veľký americký profesionálny hráč baseballu považovaný za najlepšieho hráča všetkých čias. V roku 2004 bol vyšetrovaný pre podozrenie, že mohol užívať steroidy [7] . Stalo sa, že niektoré dokumenty odhalili, že užíva modafinil. Bonds to však úplne poprel a tvrdil, že ani nevedel, čo to je. Bez ohľadu na to dnes mnohí ľudia naďalej veria, že to skutočne použil, pričom ako dôkaz uvádzajú jeho mimoriadny výkon.

#2. Diana Taurasiová

Diana Taurasi je americká profesionálna basketbalistka s mnohými víťazstvami a medailami. Hoci je na základe svojich úspechov považovaná za jednu z najlepších basketbalistiek, v roku 2010 jej zakázali hrať v tureckej lige po tom, čo bola pozitívne testovaná na užívanie modafinilu [8] .

Diana by sa však nezaobišla bez boja. Napadla výsledky testov na súde, vyhrala a všetky obvinenia boli stiahnuté, keďže jej právny tím dokázal, že vykonané testy boli falošne pozitívne. V čase písania tohto článku stále aktívne hrá.

#3. Kelli White

Prípad Kelli Whiteovej môže byť jedným z najnešťastnejších, vzhľadom na následky, ktorým čelila v dôsledku používania modafinilu v športe. Americká šampiónka v šprinte nielenže prišla o zlaté medaily na 100 m a 200 m, ale dostala aj 2-ročný zákaz behať, hoci trvala na tom, že liek užívala na boj proti narkolepsii [9] .

Ale to nie je všetko o Kelliho príbehu; 6 ďalších športovcov malo tiež pozitívny dopingový test, ktorý sa vykonal po jej odhalení.

Existuje niekoľko ďalších športovcov, u ktorých sa zistilo, že používali modafinil, aby získali konkurenčnú výhodu, a pravdepodobne existuje mnoho ďalších, ktorí ho používajú dodnes.

 

                               Je modafinil zakázaná látka?

Áno, modafinil je zakázaná látka. Je to preto, lebo funkcionári ho považujú za prostriedok na zvýšenie výkonu a pri určovaní výsledkov sa spoliehajú na športové schopnosti. Postupom času ho čoraz viac športových organizácií pridávalo na zoznam látok zakázaných v športe. Poďme sa pozrieť na tieto agentúry, o čo ide a kedy zákaz ovplyvnili.

 

Antidopingová agentúra Spojených štátov amerických (USADA)

USADA je nezávislá antidopingová agentúra, ktorá testuje športovcov na rôznych súťažných úrovniach: od mladých športovcov až po profesionálov. Keďže organizácia pracuje v súlade s politikami stanovenými WADA, má modafinil automaticky na svojom zozname zakázaných látok v športe.

 

Svetová antidopingová agentúra (WADA)

WADA je antidopingová agentúra zriadená s cieľom monitorovať antidopingové aktivity a zabezpečiť, aby všetky športové subjekty na celom svete implementovali a dodržiavali zásady stanovené vo Svetovom antidopingovom kódexe. Agentúra pridala modafinil na svoj zoznam zakázaných drog v roku 2004, v tom istom roku vyradila kávu zo zoznamu [10] [11] .

 

National Collegiate Athletic Association (NCAA)

NCAA je nezisková organizácia, ktorá koordinuje študentov-športovcov a reguluje programy a aktivity, ktoré sa konajú v 1268 severoamerických inštitúciách, ktoré ich stelesňujú. Organizácia zakázala modafinil v rokoch 2005 až 2006. Na rozdiel od iných agentúr však NCAA poskytuje výnimku pre študentov-športovcov, ktorí majú poruchu spánku. Označuje sa ako terapeutická výnimka (TUE). Študentom, ktorí môžu poskytnúť dôkaz, že trpia narkolepsiou, OSA alebo dokonca poruchou pozornosti s hyperaktivitou, môže byť povolené používať modafinil v športe [12] .

 

Olympiáda

Olympijské hry fungujú v súlade s politikami stanovenými WADA, rovnako ako USADA. Rovnako ako NCAA však poskytuje výnimky aj pre športovcov, ktorí trpia určitými zdravotnými problémami. Takíto športovci teda môžu požiadať o TUE. Výnimka však bude schválená iba v týchto prípadoch:

  • zdravotný stav športovca sa zhorší, ak liek neužíva;
  • liek nezvýši výkon športovca;
  • pre športovca neexistuje žiadna iná bezpečná a účinná alternatíva.

Tieto kritériá nie sú najjednoduchšie na splnenie, ale všetky musia spĺňať každý športovec, ktorý chce používať modafinil v športe alebo akúkoľvek inú látku, ktorá sa považuje za stimulant [13] .

 

Mali by ste užívať Modafinil pilulky počas športových podujatí?

Absolútne nie! Nikdy by ste nemali brať modafinil počas športových podujatí, pretože je to v rozpore s pravidlami a s najväčšou pravdepodobnosťou vás chytia.

Tiež vám ani nenapadne poraziť alebo prekabátiť systém testovania drog, pretože je to v súčasnosti takmer nemožné. V minulosti niekoľko športovcov používalo maskovacie prostriedky na zakrytie prítomnosti modafinilu alebo akéhokoľvek iného zakázaného lieku vo svojom systéme. Mnohým to fungovalo, ale niektorí športovci mali smolu, keď ich zachytili pri modernizácii testovacích systémov.

Uvažujete o použití modafinilu na tréning a zvýšenie výkonnosti pred súťažou? V skutočnosti to môže fungovať, pretože liek trvá len určitý čas. Jedna dávka modafinilu zvyčajne zostáva v krvi až 4 dni [14] . To znamená, že ak sa dáte otestovať po tomto čase, výsledky budú s najväčšou pravdepodobnosťou negatívne.

Aj keď sa to zdá ako skvelý nápad, je tu jeden veľký problém. Antidopingové agentúry vykonávajú náhodné testy – bez predchádzajúceho upozornenia. Profesionálni športovci môžu byť testovaní každý deň, kedykoľvek, počas súťaže alebo mimo nej. Môžu byť dokonca testovaní u nich doma alebo na školiacich miestach [15] .

Na základe toho všetkého pravdepodobne vidíte, že najlepší spôsob, ako ísť, je vyhnúť sa užívaniu modafinilu, ak ste športovec. Aspoň si môžete byť istí, že si zachováte svoju kariéru a povesť.

 

                     Záverečné myšlienky: Modafinil a šport

Samozrejme, modafinil ponúka obrovské výhody, ktoré môžu pomôcť zvýšiť výkon a v konečnom dôsledku zvýšiť produktivitu. Je to bezpečné a efektívne a môže po kariérnom rebríčku posunúť takmer každého. Zlepšuje náladu, zlepšuje pamäť, dodáva energiu a zvyšuje motiváciu k práci. Bohužiaľ, športovci to jednoducho nemôžu mať.

Ak máte pocit, že musíte modafinil z akéhokoľvek dôvodu používať v športe, určite si dajte TUE. Môže však byť ťažké ho získať, pretože mnohí športovci predstierali poruchy spánku, aby ho dostali, a funkcionári sa chytajú taktiky.